Bazı firmalar çekilişle hediye veriyorlar, mesaj gönderip çekilişle hediye kazanmak helal midir? Öneğin, çikolata, vs. alıp ambalajındaki numarayı mesajla yollayıp çekilişe katılmak ve buradan bir şey (araba, bilgisayar,..) kazanmak caiz midir?..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu tür çekilişlere mesaj atarak katılmak, piyango bileti almak gibidir. Çünkü bazı firmalar normal mesaj ücreti yerine iki mesaj ücreti almaktadırlar. İnternet üzerinden ücretsiz katılım olduğu takdirde, kumara girmez.

Verilen hediyeler, çekilişe katılanların mesaj paralarından karşılanırsa, yine katılmak caiz olmaz.

Her halükarda şüpheli olduğu için, bu tür çekilişlere katılmamanızı tavsiye ediyoruz.

Bu konuda firmaya müracaat edip açıklama istenebilir. Kumara girmeyecek tarzda bir katılım ve çekiliş yapılabilir. Bu konuda esas mesele, çekilişi yapan firmanın katılımcılardan ekstra bir menfaat sağlanmamasıdır.