Var olmayan her şey de mi Allah’a aittir?

Soru Detayı

- Var olan her şey Allah(cc)’a ait olduğu gibi var olmayan her şey de Allah (cc)’a mı aittir?
- Nasıl?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah’a ait olmak, onun mülkü olmak anlamına gelir.

- Var olmayan bir şeyin mülkiyeti de olmaz. Madum mevcut değildir, var olmayan var değildir.

- Aidiyet kavramı, mevcut olan varlıklar için kullanılır. Örneğin, “Bu ev bana aittir.” dersiniz. Fakat olmayan bir ev için “bana aittir” diyemezsiniz. Zira varlığı olmayanın aidiyeti olmadığı gibi, aidiyeti olmayanın da mülkiyeti olmaz.

- Bununla beraber, “yok”tan maksat hiç var olmayacak şey ise, bunun izahı yukarıdaki gibidir. Eğer bundan maksat, şu anda mevcut olmayıp daha sonra var olacak şey ise, bu takdirde “yok” dediğimiz bu şey Allah’ın ilminde mevcut olduğu için, bir ilmi vücudu vardır ve bu da Allah’a aittir...