''Din korkudur.'' diyenlere nasıl cevap vermeliyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Korku temeli üzerine kurulan batıl dinler olabilir, ancak bütün dinleri korku üzerine temellendirmek yanlıştır. Özellikle tek hak din olan İslam dinini korku dini olarak görenler yanılgı içerisindedir. Kur'an müjdeleyici ve uyarıcıdır. Uyarılar korku değil insanları hataya düşmekten korumak içindir. İnsanın başına gelecek tehlikeyi önceden haber vermek, insanları korkutmak değil, tedbirlerini almaları için bir uyarı mahiyetindedir.

İslam sadece cehennemden değil cennetten de bahsetmiştir. İslam dini gelmeden önce insanlık ahiret inancından uzak ve öldükten sonra yok olma inancı ile yaşamaktaydı. İslam bu inanışı yıkmış ve inananları öldükten sonra cennet ile müjdelemiştir. Nitekim Peygamberimiz (asm)'in şu hadisi bize güzel bir örnektir:
"Kolaylaştırınız, güçleştirmeyiniz, müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz." (Buhârî, 3/72)
İslam dini, Yüce Yaratan'ın, insanoğluna dünyada mutlu olması ve uhrevi kurtuluşa ermesi için uzattığı bir yardım eli, onu çağırdığı bir hakikat bilgisidir. Onun sayesinde biz yaratanı ve kendimizi tanırız, varoluşun nihai anlamını kavrarız, iç ve dış dünyamızda barış ve huzuru yakalarız. Hz. Âdem’den Hz. Nuh’a, Hz. İbrahim’den Hz. Musa’ya, Hz. İsa’dan Hz. Muhammed Aleyhisselâm’a kadar bütün peygamberler bu barış, sevgi ve kurtuluş çağrısının elçileri ve rehberleri olmuşlardır...