Din, Allah'ın ürettiği bilimin tamamı mıdır?

Soru Detayı

- Yoksa bu bilginin sadece insanoğluna verilmiş kısmı mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Din: insanların -ahiret hayatını da müspet olarak netice verecek şekilde- dünya hayatını düzenleyen ilahî bir nizamın adıdır.

Bu genel anlamıyla bakıldığı zaman din, insanların çalışmasına, kazancına dayalı olarak ortaya çıkan yapılması gereken farz-vacip, sünnet / müstahap ve mübah ile yapılmaması gereken haram, tahrimen ve tenzihen mekruh olan bütün işleri ihtiva etmektedir.

Yani insanların dünya hayatı, maddi-manevi olarak tamamen dine göre ya olumlu ya da olumsuz çizgiler takip eder. İnsanoğlunun bilimsel olarak ürettiği ne kadar teknoloji varsa, bunların hepsi de din açısından olumlu veya olumsuz bir puana tabidir.

Bu açıdan bakıldığında dinin dışında hiçbir şey yoktur.

Eğer sorudaki ifadeden maksat, “dinin Allah’ın bütün ilmini ihtiva eden bir hakikat olup olmadığı” şeklinde ise, bunun cevabı “hayır”dır. Zira, Allah’ın ilmi sonsuzdur, dünya ve ahiretin dışında da geniş sahası vardır. Yani, Allah’ın ilmi dini bilgiden ibaret değildir.

Kaldı ki, zamana göre Allah dinde farklı uygulamalar ortaya koyar. Mesela, en mükemmel ve en son din olan İslam’da bulunan bazı hususlar diğer dinlerde yoktur. Bu da Allah’ın ilminin dinlerle sınırlı olmadığını göstermektedir.