Demir cehennemde erimez mi?

Soru Detayı

- Bazı ayetlerde cehennemde demir kamçı olduğu söyleniyor. Demir cehennemde erimez mi?
- Demirin erime sıcaklığı 1538.Cehennem bundan kat kat fazla sıcaklıkta bir hadise göre.
- Demir nasıl erimiyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ahiret aleminin demiri de altını da ateşi de o aleme münasip olacaktır. Dünyevi hesaplara sığmayabilir.

Nitekim cehenneme giren bir insan, o cehennemin içinde yanıp yok olmayacak bir şekilde yaratılacaktır.

Evet, cehennemde demir erimeyebilir. Çünkü etten, kemikten ve kandan olmasına rağmen, insan bedeninin nasıl cehennemde süresiz kalışları akıldan uzak değilse, orada demirin erimeyecek şekilde yaratılması da akıldan uzak görülemez.

Cehennemdeki zincirler, bukağılar (prangalar), akrepler, yılanlar için söylenecek söz de böyledir.

Nasıl ki cennet ve içindekiler ebedi ve sonsuz aleme uygun olarak yaratılmış ise, cehennem ve içindekiler de ebedi ve sonsuz aleme uygun olarak yaratılmıştır.

Demek ki, cehennemin demiri, cehenneme uygun bir yapıdadır...