Cehennem ayetleri neden hep ateşten bahsetmektedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cehennemin en açık vasfı ateş olduğu için, daha çok ateş azabından bahsedilmiştir. Bununla beraber cehennemden bahseden ayetlerde ateşle yakma yanında farklı azab şekillerinden de bahsedilmiştir. Mesela cehennem azabını anlatan hâviye "uçurum, derin çukur" anlamındadır. Hamîm "kaynar su" anlamında olup cehennemdeki azap türlerinden biri olmak üzere cehennemliklere içirileceği ve başlarından aşağı döküleceği beyan edilir. Aynı kökten türeyen ve bir âyette geçen yahmüm, hamîm mânasına gele­bileceği gibi "ısı derecesi yüksek kapka­ra duman" anlamına da gelmektedir.

"Temas et­tiği şeyi zehir gibi etkileyip dokularına işleyen sıcak rüzgâr" (samyeli) mânasındaki semûm da cehennem azabının türlerinden olmak üzere iki âyette yer almıştır.

Müddessir sûresinde geçen (74/17) saûd kelimesi "güçlük ve meşakkat" anlamı taşımakla birlikte, bazı rivayetlerde cehennemdeki bir dağın adı olduğu kaydedilmiştir. (Taberî, XIX, 97-98; İbn Kesîr. II. 252-253)

İlave bilgi almak için tıklayınız:

Cehennemde soğuk azap da var mıdır? Ne tür azaplar olacaktır?