Cuma namazında abdesti bozulan nasıl davranır?

Soru Detayı

- Cuma namazında abdesti bozulan birinin, kalabalık olan cemaatin önünden geçmesi zor ve imkansızsa, o anda ne yapması gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namaz kılarken abdesti bozulan kişi, hemen selam verip, namazdan çıkar.

"Namaz kılarken abdesti bozulan, burnunu tutup namazdan çıksın." (İbni Mace) Gören burnu kanadı zannetsin, suizanna sebep olmasın.

Namazda abdesti bozulan kişi, şayet cemaatten çıkıp abdest alması mümkün değilse, olduğu yerde oturur. Namaz bittikten sonra yeniden kılar.

Cuma namazını kılarken bozulmuşsa ve herhangi bir şekilden yeniden abdest alıp cemaate yetişemedi ise, onun yerine öğle namazını kılar.