Çocuğun, süt gelmeyen memeyi emmesiyle süt akrabalığı gerçekleşmiş olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Süt hısımlığının oluşması için, emziren kadının sütünün bebeğin midesine ulaşması gerekir.

Süt akrabalığının gerçekleşmesi için gerekli olan süt emme miktarı konusunda fıkıh bilginlerince farklı görüşler ileri sürülmüştür.

Hanefi ve Malikiler, süt akrabalığının oluşması için, süt emme çağında bir damla sütün mideye ulaşmasını yeterli görürken, Şafii ve Hanbeliler beş defa doyasıya emmeyi şart koşmuşlardır. (Merğinani, Hidaye, 3/138; İbn Kudame, Muğni, 11/309)

Buna göre, süt gelmeyen memeyi emmekle süt akrabalığı oluşmaz.