Hata mesajı

  • Notice: include() (/home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/sites/all/modules/CUSTOM/sayfalar/theme/cok_merak_edilenler_sayfasi.tpl.php dosyasının 31 satırı) içinde Undefined index: und.
  • Notice: include() (/home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/sites/all/modules/CUSTOM/sayfalar/theme/cok_merak_edilenler_sayfasi.tpl.php dosyasının 66 satırı) içinde Undefined index: und.

Çocukluk konusunda en çok merak edilenler

1 Hz. Ali küçükken Müslüman olduğu için İslamiyeti sahih değil mi?

Büluğa ermemiş çocuğun Müslüman olmasının sahih olduğuna şu hadis delildir:

روى البخاري في صحيحه عن أنس -رضي الله عنه-، قال: كان غلام يهودي يخدم النبي -صلى الله عليه وسلم-، فمرض، فأتاه النبي -صلى الله عليه وسلم- يعوده، فقعد عند رأسه، فقال له: « أسلم»، فنظر إلى أبيه وهو عنده فقال له: أطع أبا القاسم -صلى الله عليه وسلم-، فأسلم، فخرج النبي -صلى الله عليه وسلم- وهو يقول: « الحمد لله الذي أنقذه من النار ».

Peygamberimiz hasta olan bir  Yahudi çocuğuna Müslüman olmasını teklif ediyor, o da bunu kabul edince “Çocuğu ateşten kurtaran Allah’a hamdolsun.” diyor. (Buhârî, Cenâiz 79)

Ashab içinde Hz. Ali ve Hz. Zübeyr gibiler büluğa ermeden Müslüman oldular ve bunlara Müslüman muamelesi yapıldı.

Mezheblerde hüküm şöyledir:

Ebu Hanîfe ve talebeleri ile Ahmed b. Hanbel’e göre çocuğun Müslümanlığı sahihtir, geçerlidir.

İmam Malik ve Şafi’î’den ise birden fazla ictihad nakledilmiştir, bunların da bireri sahih olduğudur.