Cinsel ilişkide bulunmadan üç talakla boşanan erkek ve kadın tekrar evlenebilirler mi?

Soru Detayı
- Bir erkek ve bayan nikâhlandıktan sonra hiç cinsel ilişkide bulunmadan üç talakla boşansalar, tekrar evlenmeleri için bayanın başka bir erkekle evlenip cinsel ilişkide bulunması lazım mıdır?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir kimse eğer üç talâkla boşamışsa, artık ne iddet içinde ne de iddet bit­tikten sonra evlenmeleri caiz değildir. Nikâh bağı tamamen kopmuş ve bir ceza olarak bir daha birleşmelerine kapı açık tutulmamıştır. Ancak, kadın iddeti bittikten sonra, tekrar ilk kocasıyla evlenmek kasdı olmaksızın- başka bir erkekle evlenir, o erkek bir süre sonra ya ölür ya da onu boşarsa, o takdirde kadın ilk kocasıyla evlenebilir.

Kadının ikinci kocayla evlenmesinin de sahih bir nikâhla gerçekleşmesi ve adamın onunla cinsel temasta bulunması şarttır.

Boşanan kadın daha önce yani ilk kocasıyla cinsel temasta bulunmuş olsun ol­masın fark etmez. Ama ikinci kocasıyla sahih nikâhla evlendikten sonra birinci kocasıyla -şartlar el verdiği takdirde- tekrar evlenmek isterse, herhalde o ikinci kocayla cinsel temasta bulunmuş olması gerektir. (Fethü'l-Kadir - Kemal İbn Hümam)

(bk. Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 3/86.)