Cinlerin kendilerini tanrı olarak tanımadıklarına dair bir ayet var mı?

Soru Detayı

- Kuran’da cinlerin insanlara kendilerini asla tanrı olarak tanımadıklarına dair bir ayet var mı?
- Bazıları özellikle meditasyon yahut astral seyahat sırasında falan tanrının onlarla kelam ettiğini iddia ediyor, o sırada bunu yapan kendini ilahmış gibi gösterip emirler veren ya da çeşitli haberler veren (geleceğe dair) cinler olamaz mı, buna aykırı bir ayet var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur'an’da cinlerin kendilerini tanrı olarak tanımadıklarına veya tanrı olarak tanıdıklarına dair bir beyana rastlayamadık.

Asıl olan cinlerin tanrı olduklarını söyleyip söylememeleridir. Yoksa “tanrı değilim” sözü pek makul değildir. Çünkü böyle bir söz ancak böyle bir iddianın gerçekleşmesi halinde olabilir.

Meditasyon veya astral seyahat dedikleri hayali bir yolculuk esnasında “falan adamın onlarla kelam ettiğini” sözü hiçbir gerçeği ifade etmemektedir.

Kaldı ki -insanlar gibi- cinlerden de bazıları Müslüman bazıları kâfirdir. Bu konuda Cin suresine bakılabilir.

Firavun ve Nemrut gibi azgın insanların bir çeşit tanrı olduklarını iddia ettikleri gibi, cinlerden de bu tür iddialar olabilir. Fakat Kur'an’da öyle bir bilgiye rastlayamadık.