Chi enerjisi kullanmak günah mı?

Soru Detayı

- Daha iyi odaklanmak ve yeteneklerimin geliştiğine inanarak içimde hissetmiş olduğum enerjiyi beynime yönlendirmeye çalışıyorum ve hissediyorum.
 - Buna chi enerjisi deniyor, bu şekilde yapmanın dinen bir sakıncası var mı? Haram mı?
- Eğer sakıncalı ise ne yapmamızı tavsiye edersiniz, yeteneklerimizi geliştirmek için hangi yol ve yöntemleri önerirsiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Chi enerjisi hakkında bilgimiz yok. İnternetten biraz okuduk, bize Uzak Doğu’dan ve muhtemelen Taoizmden alınmış gibi geldi. Bir ortak hayat gücünden söz ediyor, bunun Allah ile ilgisini kurmuyor, sanki O’ndan bağımsız olarak var olan bir güç.

Eğer siz, tefekkür veya spor ile bir güç elde ediyorsanız ve bunun, İslam itikadına aykırı bir felsefesi de yoksa, yaptığınız vücud ve beyin sporu olur, sakıncası bulunmaz.