Arap saçı gibi demek günah mı?

Soru Detayı

- Arap saçı gibi oldu, Arap saçına döndüm ve benzeri ifadeleri kullanmak kötü mü, günah mı, Araplara hakaret etmek manasına gelir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hakaret içermeyen deyimler kullanılabilir.

Buradaki Arap’tan maksat zencilerdir ve onların kıvrık, dolaşık saçları vardır. Hakaret yoktur.

Ancak, bu sözü ayıplamak veya hakaret niyeti ile söylemişseniz, bu hem gıybet hem de hakaret olacağı için haram olmuş olur.

Demek ki, tarif etmek için olursa ve hakaret niyeti ile söylenmemiş ise bir sakıncası olmaz. (bk. Şerhu’l-mesabih, hno: 3757)

Bununla beraber, tarif için de olsa, bir hakaret niyeti bulunmasa da Arap kardeşlerimiz bundan rahatsız olabileceği için bu tür ifadeleri kullanmamak daha uygun olur.