Adliyede zabıt katibi olarak faizli işlemleri yazmak günah mı?

Soru Detayı

- Adliyede zabıt katibi olarak çalışıyorum, alacak davalarında faize hükmediliyor biz de bunu zapta geçiriyoruz, vebalimiz var mıdır?
- Ben adliyede zabıt katibi olarak görev yapıyorum. Görev yaptığım Mahkemede alacak-verecek davalarında ödemenin faizle yapılmasına hükmediyor. Ben de zabıt katibi olarak bunu zapta geçiriyorum.
- Cabir İbni Abdullah hazretleri şöyle demiştir: Resulullah (asm) faiz yiyene, yedirene, kâtibine ve şahitlerine lanet etmiş ve “Onların hepsi günahında ve vebalinde eşittirler.” demiştir. (Müslim, Ebu Davud, Tirmizi, Nesei, İbni Mace)
- Bu hadise göre faiz hükmedilmesi üzerine bunu zapta geçirmemdeki, görevimdeki vebalim nedir? Faiz katipliğine girer mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Laik ülke mahkemelerinde verilen hükümlerin şeriata aykırı olanları faizden ibaret değildir.

Yalnızca faizi düşünüyorsanız ve naklettiğiniz hadis sizi korkutuyorsa -ki, her mümini korkutmalıdır- mahkeme faizli işlem ve akdi kurmuyor, siz de akdi yazmıyorsunuz, akde şahidlik etmiyorsunuz, vaktiyle yapılmış bir akdin varlığını ve mevcut kanuna göre geçerliğini tespit ediyorsunuz. İnşallah sorumlu olmazsınız.

Konunun detayına gelince:

Mahkeme katibinin asli vazifesi mahkemenin farklı zamanda yayımladığı kararları kaydetmektir.

Faizli işlemlerin katipliği iki kısma ayrılır.

1. Direk faizli işlemlerde rol oynayan katiplik.

Buna ekonomide Internal auditing diye ifade edilir. Şirketler özellikle bunun için elemanlarını istihdam eder. Bu tür katiplik direk faiz ile irtibatlı olduğundan bunu üstlenmek ve elde edilen gelir haramdır. Zira faizli işlemlere destek sağlamaktadır. Bu geliri sevap kazanma niyeti olmadan tasadduk etmesi gerekir.

İki zarardan hafif olanı üstlenerek yeni iş buluncaya dek bulunduğu yerde işe devam etmek sureti ile başka bir yerde iş araması gerekir.

Helal olmayan kazançtan kurtulmanın yolu sahibini bulma imkanı yoksa bunu sadaka olarak vermektir. Ancak bu malın verileceği kimseler vacip sadakanın verildiği kimseler gibi olmayıp daha kapsamlıdır, yoksullara verebilir. (İbn Abidin, 6/385)

Kişi kendisi zenginse helal olmayan kazanç kendisine helal olmaz, bilakis ister yabancı isterse bakmakla yükümlü olduğu yakınlarına tasadduk edebilir. (bk. Gamzu Uyuni'l-Besair, 3/229; İbn Abidin, 5/165; Dureru'l-Hukkam, 2/366)

2. Katibin amacı; ticari bir oluşum veya şirketin geçmişte yaptığı muameleleri kaydetmektir.

Bu tür katipliğin direk faizle bir bağının olmadığı aşikardır. Ticari işler tarihini yazmaya benzer. Buna ekonomide external auditing denir. Bu vazife yapılabilir. Buradan kazanılan gelir helaldir.

Soruda geçen konu buna girer.

Ancak katip bazen faizle direk bağı olan işlemleri kaydederse maaşından bu iş karşılığında olabilecek kısmını yoksullara sadaka verir.

Buradan da anlaşıldığı gibi faizle işlem yapan bankalarda çalışmak eğer yazıcı ve muhasebeci gibi faize yardım sağlıyorsa caiz değildir. Zira bu günahta yardımlaşmaya girer.

Özetle, adliye katibinin işi ikinci kısma dahilse bunda bir günah yoktur, kazancı da helaldir.