Cennette istemediğim insanları görememe şansım olacak mı?

Tarih: 29.05.2019 - 15:47 | Güncelleme:

Soru Detayı

- ​Rad suresi 23. ayette, kendisinden sonra veya önce gelmiş salih nesillerinde yanlarında olacağı söylenmekte. Bu yakınlık zorunlu bir yakınlık mıdır?
- Eğer bir Müslüman cennette kendisinden önceki atalarını veya kendisiyle aynı zamandaki yakınlarını veya kendisinden sonra cenneti hak etmiş biriyle aynı yerde kalmasını İSTEMİYOR ise Allah o kulu onlardan başka bir cennete mi koyacaktır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Söz konusu ayette zikredilen insanlar, o kişinin sevdiği yakın akrabası olan babası, dedesi, eşi, çocukları ve benzeri akrabalarıdır. Bunların o kişinin yanına gelmeleri onun mutluluğunu arttıracaktır. Hatta öyle ki, cennetteki sevdiği kimselerin derecesi ondan daha aşağı olursa, onlar, aşağı derecedeki yer de değil, yukarı derecedeki yerde bir araya getirilir.

“İman eden kimselerin nesli de iman etmişse, onları da o kimsenin yanına yerleştireceğiz, o kimsenin amellerinden de hiçbir şey ekşitilmeyecektir.” (Tur, 52/21)

mealindeki ayette de bu hakikatin altı çizilmiştir. Bir araya gelmek isteyenler yüksek derecedeki olanların yanında bir araya getirilir. (bk. Razi, İbn Kesir, ilgili ayetin tefsiri)

“İman edip dünya ve ahiret için yararlı işler yapanlara gelince, -ki hiç kimseye gücünün üstünde bir vazife yüklemeyiz- işte onlar cennetliklerdir. Orada onlar ebedî kalıcıdırlar. (Cennette) onların altından ırmaklar akarken, kalplerinde kinden (hasetten, kızgınlıktan) ne varsa hepsini çıkarıp atarız. Ve onlar derler ki: ‘Bizi bu nimete kavuşturan Allah’a hamdolsun! Allah bize bahşetmeseydi biz kendiliğimizden bunları elde edemezdik. Hakikaten Rabbimizin elçileri gerçeği getirmişler.’ Onlara, ‘İşte size cennet. Yapmış olduğunuz iyi amellere karşılık o size kaldı.’ diye seslenilir.” (Araf, 7/42-43)

mealindeki ayette ifade edildiği üzere, cennete gidenlerin kin, nefret, buğz, haset, kıskançlık gibi duyguları tamamen çıkarılıp atılır.

Bu açıklamalardan anlaşıldığı gibi, cennete insanın hoşuna gitmeyen, ona sıkıntı veren hiçbir şey olmaz.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 1.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun