Cennette, bir nehir vardır, adına Beydah denilir, hadisi sahih midir?

Soru Detayı

- İbn Abbas der ki:
 "Cennet'te, bir nehir vardır, adına Beydah denilir, üzerinde yakuttan kubbeler vardır, altında yetişen huriler vardır. Cennet ehli (birbirine) haydin Beydah'a gidelim derler, gelirler, bu cariyeleri ince ince süzerler, içlerinden hangisinin bu cariyelerden biri hoşuna giderse, onun bileğine dokunur, câriye de onu takip eder." (Ebu Nuaym, Sıfat el-Cenneh, 324)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili hadis rivayetinin Ebu Nuyam’den önce bir kaynağına rastlayamadık. Bu hadisin sıhhati konusunda da bir tahkike ulaşamadık.

- İbn Kayyım Ebu Nuyam’in bu rivayetine yer vermiş, fakat herhangi bir değerlendirmede bulunmamıştır. (bk. İbn Kayyım, Hadi’l-Revah, Kahire, ts., 1/234)

- İmam Gazali, “Beydah” ve hurilerden bahseden ve benzer ifadeler ihtiva eden bir rivayete yer vermiştir. Hafız Zeynu’l-Iraki, söz konusu rivayete rastlayamadığını belirtirken, ona benzer bir rivayete dikkat çekmiş ve onun da zayıf olduğunu bildirmiştir. (bk. el-Irakî, Tahricu Ahadisi’l-İhya, Beyrut, 1426/2005, 1/1930)