Alim ve ibadet eden kişi kabrinden kaldırılır. Abide "Cennete gir." denilir. Alime de "Terbiyesini güzelleştirdiğin insanlara şefaat etmek için sen biraz burada dur." denilir, şeklinde hadis var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Kıyamet günü abid ve alim olan kişi diriltilir. Abid olan denilir, 'Hadi cennete gir.' Alime de denilir, 'İnsanların ahlakını güzelleştirdiğin gibi onlara şefaat etmek için bekle.'..." (İbn Abdil Ber, Cami'ul-Beyan, 1/25; Münziri, et-Tergib ve't-Terhib, 1/57)