Mümin kardeşinin ihtiyacını temin edene şefaat edeceğim, anlamında bir hadis var mı?

Soru Detayı

- Bu hadisin kaynağı, sıhhat durumu ve açıklaması nedir?
- Hafız Abdülazîm Münzirî, Kırk Hadis-i Şerif adlı kitabında, İbn-i Ömer hazretlerinden rivayet ediyor: Resulullah efendimiz buyurdular ki:
“Kim ki bir mümin kardeşinin ihtiyacını temin ederse, mahşer günü ameller tartılırken terazinin başında duracağım. Benden imdat isteyince, ona mutlaka şefaat edeceğim.”

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu hadisi, Hafız Abdülazîm Münzirî, "Erbeune Hadisen" isimli eserine almıştır. (bk. Erbeune Hadisen, s. 16)

Ebu Nuaym, ilgili hadisi, Hılye isimli eserinde rivayet etmiş ve şöyle demiştir:

“Bu hadis gariptir. Zira hadisin senedinde geçen Abdullah el-Gıfari, Malik b. Enes’ten tek kişi olarak rivayet etmiştir.” (Ebu Nuyam, Hılye, 6/353)

Burada geçen garip kelimesi hadis usulünde, senedinin herhangi bir yerinde ravi sayısı bire düşen hadis, demektir.

Bir hadisin senedinde sadece garabetin bulunması, o hadisin sıhhatini yok etmez. Çünkü hadisin sıhhati öncelikle ravisinin güvenilir olup olmamasına bağlıdır.

Bu sebeple garîb bir hadis, rivayetinde teferrüd eden (teke düşen) ravisinin adalet ve zabt yönünden bulunduğu dereceye göre sahih, hasen veya zayıf olabilir.

Bu hadis rivayetine gelince, Nureddin Heysemi, hadisin senedinde geçen Abdullah el-Gıfari’nin zayıf olduğunu söylemiştir. (Mezmeu’z-zevaid, 9/77)

Şefaat ile ilgili bu hadis, senetteki ravi sebebiyle zayıf olsa da Peygamber Efendimizin (asm) şefaat edeceğine dair ayetler, sahih hadisler ve ümmetin icmaı vardır.