Cennete mi cehenneme mi gideceğimiz belli ise, neden hâlâ yaşıyoruz?

Soru Detayı

- Cennete mi cehenneme mi gideceğimiz belli ise, yani kaderimiz önceden çizilmiş ve nerde ne yapacağımız yazılı ise, neden hâlâ yaşıyoruz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şöyle düşünebiliriz: Mesela, biz güneşin ne zaman doğup batacağını biliyoruz. Takvime de yazıyoruz, yarın şu saatte güneş doğacaktır. Gerçekten de yarın o saatte güneş doğuyor. Güneş'in bu doğuşuna bizim yazmamızın bir etkisi olmadığı gibi, "Biz yarın Güneş'in doğuşunu biliyoruz, öyleyse Güneş doğmasa da olur." gibi bir söylem de bulunmamız da hata olur. Güneşin doğmasıyla oluşacak bütün faydalar da olmamış olur.