Cennete girenlerin ödülü cinsellik ve içki mi?

Soru Detayı

- İslam’da cinsellik ve içki Müslümanları cehenneme götürmeye yeterli günahtır. Cennete girenlerin ödülü ise cinsellik ve içkidir.
- Bu nasıl olabiliyor? Mantıklı açıklama yapar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Bu mantık dışı ifadeler, sahibinin yorumlardır. Zira, cehennemin sebebi, sadece içki ve cinsellik olmadığı gibi, cennetin mükafatı da sadece bu iki şey değildir. Cehennemin vesilesi, onlarca çirkin suçlar olduğu gibi, cennetin vesilesi de onlarca güzel hasletlerdir. Cımbızlama metoduyla iki unsuru karşılaştırmak iyi bir cerbeze güzel bir demagoji bile değildir.

- Dünyada cinselliği yanlış kullanan ve içilmesi haram olan alkolü alan kişi, Allah’ın emrine karşı gelmiş ve haram işlemiş olur. Cennetteki cinsellik ise karı koca arasındaki helal olan cinselliktir. İmtihan dünyası kapandığı için cennette sadece kendi eşine cinsel duygu vardır, helalinden başkasına böyle bir duygu yoktur.

Cennette içilen şarap ise, cennetin binlerce içeceğinden biridir ve cennete uygun olarak yaratılmıştır, asla akla ve bedene hiçbir zararı yoktur.

- İmtihana giren iki kişiden biri 50 sorudan 40 tanesini yapıp kazandığı ve diğer arkadaşının da 50 sorudan iki tanesini yapıp kaybettiği bu imtihanı değerlendirmek üzere; “coğrafya sorusunu cevaplayan kazanmış, cevaplamayan kaybetmiştir” demek ne kadar insaflı bir ölçüdür?!.

- Kaldı ki, aynı konuda kazanmak veya kaybetmek de son derece mantıklı bir karşılaştırmadır. Mesela: “Zehir içen ölmüş, zehir içmeyen hayatta kalmıştır”, “içki içen aklını yitirmiş, içmeyen akıllıca hareket etmiş” gibi yüzlerce karşılaştırma yapmak mümkündür. Bunlara doğru bakmayan, tersine bakmak zorundadır. Örneğin: “Zehir içen hayatta kalır, içmeyen ölür.” hükmünü benimsemek durumunda kalır.