Cemaatle namazdayken cemaatten birisi sehiv secdesi gerektirecek bir harekette bulunursa nasıl davranması gerekir?

Soru Detayı
Cemaatle kıldığımız bir namazda ben ilk oturuşta dalgınlıkla Tahiyyat suresinden sonra Salli ve Barik dualarını okudum. Sonra cemaatle namaza devam ettim. Acaba böyle hatalar cemaatle kılınan namazda affolunur mu?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dört rekatlık veya üç rekatlık farz namazın ilk oturuşunda yanlışlıkla salli barik dualarını okuyanın namazı geçerlidir. Yeniden kılması gerekmez. Böyle bir durumda namazın sonunda sehiv secdesi yapmak gerekir.

Ancak cemaatten bir kimse böyle bir hata yapsa sehiv secdesi yapması gerekmez. Namazı da geçerlidir.