Cehennemden çıkıp cennete giren 2 yeni eş alacak mı?

Soru Detayı

- Bu dünyadaki karısı şirk ve küfür dışındaki günahlar nedeniyle cehenneme giden bir adam cennette 2 yeni eş alacak mı?
- Bir erkeğin cennette 2 yeni eş alabilmesi için hem karısının hem de kocasının birlikte cennete gitmesi şartı olduğu için bu dünyadaki karısı şirk ve küfür dışındaki günahlardan dolayı cehenneme girerse cennette 2 yeni eş alabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Öncelikle ifade edelim ki, cennette dünya kadınlarından her erkeğe iki eş verileceğine dair bir bilgiye rastlayamadık. Eşler birlikte cennete girmişlerse, orada da bu evlilikleri devam edecektir. Dünya kadınları hurilerden daha güzel olacaktır. (Mecmau’z-Zevaid, h. no: 11396)

- Bir kimsenin karısı olsun veya olmasın; hanımı ebedi cehennemde kalsın veya kalmasın, kendisi doğrudan cennete girsin veya cehennemdeki cezasını çektikten sonra cennete girmiş olsun, ona da dünya kadını eş verilecektir.

- Bir erkeğin cennette eş alabilmesi için hem karısının hem de kocasının birlikte cennete gitmesi şart değildir.