Cehennemde, ölüp tekrar dirilme olacak mıdır?

Soru Detayı

- Cehennemde, bütün vücudumuz yandıktan sonra tekrar dirilip tekrar yanacağımız söyleniyor. Bana bunun ayeti veya hadisi lazım, ispatlanması için. Yardımcı olursanız sevinirim.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cehennemde, ölüp dirilme diye bir durum olmayacak. Ancak, azabı iyice tatmaları için yanan derilen yeniden yaratılacaktır.

Konuyla ilgili bir ayetin meali şöyledir:

“Ayetlerimizi inkâr edenleri yarın cehenneme sokacağız. Derileri kızarıp yandıkça, yerine taze deri yaratacağız, ta ki cezaları olan azabı iyice tatsınlar. Şüphesiz ki Allah azîz ve hakîmdir / üstün kudret, tam hüküm ve hikmet sahibidir.” (Nisa, 4/56)

İnsan bedeniyle ilgili bilgiler arttıkça, acıyı beyne ulaştıran sinirlerin iç organlarda değil, zarlarda ve deride olduğu anlaşılmıştır. Uzun zaman veya ebedi­yen yanacak olan bir bedenin derisi yok olsaydı, sahibi yanma acısını duyamaz ha­le gelirdi. Böyle bir kurtuluşun bile mümkün olmayacağı "Onların derileri pişip acı duymaz hale geldikçe, derilerini başka deriler ile değiştiririz," buyurulmak su­retiyle ifade edilmiştir.

Beden, ruha ve şuura haz ve elemi ulaştıran bir vasıtadan ibarettir. Kişinin nefsi, ruhu ve şuuru değişmedikçe bedenin veya bir parçasının değişmesi kişinin de değişmesini, bir başka insan olmasını gerektirmez. Çünkü acı çeken deri değil, insanın kendisi; değişmeyen ruhu ve şuurudur.