Allah'ın Mümit ismi cennete nasıl tecelli edecek?

Soru Detayı

- Cenab-ı Hakk'ın isimlerinin tecellileri ebedi olduğunu biliyoruz. Peki o zaman cennette ölüm olmayacağına göre Allah'ın Mümit ismi nasıl tecelli edecek?
- Bu isim baki değil mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Allah’ın Mümit ismi gibi Muhyî ismi de zahiri olarak cennette tecelli etmez. Fakat, Allah’ın isimlerinin tecelligâhı yalnız cennet değil, cehennem de bir tecelligâhtır. Buna göre, Allah’ın isimlerinin ahirette tecelli edeceği iki yer vardır. Bunu şöyle birkaç madde halinde açıklamak mümkündür:

a. Hayatla ilgili bütün tecelliler -bütün vücut, hayat, varlık yeri olan- cennette söz konusu olduğu gibi, ölümle ilgili bütün tecellilerin mekânı ise, -bütün adem, idam ve yoklukların yeri olan- cehennemdir. Güzel rızık vermek, merhamet etmek hayatın bir parıltısı olduğu gibi, gazap etmek, zekkumdan yedirmek de bir nevi ölüm tecellisidir.

b. “Asıl hayat yeri ahiret diyarıdır” mealindeki ayette cennet bir hayat menbaı olarak gösterildiği gibi, “derileri yandıkça, yenisiyle değiştireceğiz ki fazla acı çeksinler” mealindeki ayette de cehennem bir ölüm tezgâhı olarak tasvir edilmekle beraber, “derilerin değişmesi” hususu vurgulanmakla da “ölüm-diriliş”in birlikte cereyan ettiğine  işaret edilmiştir.

c. Cennette yenen her meyve onun ölümü anlamında olduğu gibi, yerine başka meyvelerin yaratılması da yeni bir hayatın varlığı manasına gelir. Bu açıdan bakıldığında da Allah’ın Muhyî ve Mümit isimlerinin cennette de tecelli ettiğini görmek mümkündür.