Cariye satın alırken dokunmak caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuda alimler, Abdullah b.Ömer’in tutumu üzerinde durmuş ve buna göre yorumlar yapmışlardır.

Beyhaki’nin rivayet ettiğine göre, İbn Ömer bir cariyeyi satın alırken, onun bacaklarına bakmış, göğsünü ve sırtını ellemiştir. (bk. Beyhaki, es-Sünenu’l-Kübra, 5/537)

Beyhaki’ye göre, göğsünü, sırtını ellemesi, çıplak bedene değil, elbiselerin üzerinden olmuştur. (a.g.y)

İslam alimlerinin bir kısmı, bu rivayete dayanarak, cariye satın almak isteyen bir kimsenin, ona bakmasının, elbisenin üzerinden ve (hem cariye hem müşteri için) şehvet olmaksızın bedenini ellemesinin caiz olduğunu söylemişlerdir. Bu alimlere göre, bakılması caiz olan yerlerine şehvetsiz olmak şartıyla dokunulması da caizdir. (bk. el-Fetava’l-Hindiye,  5/329)

Serahsiye göre de cariye satın almak isteyen kimsenin onun bacaklarına, saçlarına ve göğsüne bakması caizdir. Çünkü o alışverişe konu olan bir maldır. Fakat şehvetle bedenine dokunması caiz değildir. (bk. el-Mebsut, 10/160)

İmam Malik gibi diğer bazı alimler ise, kişinin satın alacağı cariyenin yalnız topuklarına ve ellerine bakmasına cevaz vermiş, fakat  bacaklar ve diğer organlarına ne bakmaya ne de dokunmaya cevaz vermemişlerdir. (bk.el-Beyan ve’t-tahsil, 7/296)

Şunu da belirtelim ki, bugün kölelik ve cariyelik konusu, İslamın ruhuna uygun değildir. Onun için cariye mefhumu ve konumu üzerinde durmanın fazla bir değeri olmadığını düşünüyoruz...