Canlı bomba eylemi caiz midir?

Soru Detayı

1. Farz edelim ki; bir Hristiyan devlet, Müslüman bir devlete saldırıyor. Bir mücahidin gidip buna karşılık o devletin sivillerinin arasına girip kendini canlı bomba olarak patlatması caiz midir?
2. Aynı eylemi sivillere değil de düşman askerlere yapsa, onların arasında kendini patlatsa bu caiz olur mu?  Yoksa, intihar haram olduğu için koşul ne olursa olsun kendini bomba ile öldüren haram mı işlemiş olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cevap 1:

Caiz değildir. Peygamberimiz (asm) düşmanla savaşırken ve onların topraklarında ilerlerken dahi savaşa katılmayan sivillerin, çocukların, kadınların, ibadetle meşgul olan din adamlarının öldürülmesini yasaklamıştır.

Cevap 2:

Düşman askerine karşı bunu yapabilmek için zaruret halinin gerçekleşmiş, ümmeti ve vatanı korumak için başka bir çarenin kalmamış olması ve bunu yapınca zaruretin giderilmiş olacağının bilinmesi gerekir.