Askeriye ve garnizonlarda cuma namazı olur mu?

Soru Detayı

- Cumanın geçerli olabilmesi için caminin halka açık olması, fabrika ve garnizon gibi yerlerde cuma namazı kılınacak olursa bu cami veya fabrika halka açık değillerse namaz caiz değildir deniliyor.
- Peki bir garnizon komutanı güvenlik sebebiyle dışarıdaki halkın içeri girmesini yasaklarsa -ki olan da bu- namaz kılan askerlerin cuma namazı geçersiz mi olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Güvenlik ve gizliliğin korunması gibi sebeplerle herkese açık olmayan yerlerde bulunan cemaat cuma namazı kılar ve namaz geçerlidir.

Nitekim Behce Fetvalarında, "Düşman korkusundan dolayı kale kapılarını kapayıp cuma namazını (içerde) kılmak caiz olur." denilmektedir.

Düşman korkusundan dolayı, kale kapısının kapanması "izn-i âm / herkese açık" olma şartına aykırı düşmez. Zira bu tedbir, içeriye cemaatin gelmemesi için alınmış değil, düşmanın girememesi için alınmış bir tedbirdir.

Askeri birliklerdeki camilerde de cuma namazı kılınabilir. Oraya sivillerin girmemesi, cuma namazı ile ilgili olmayıp, düşmanlık yapabilecek kimselerin içeri sızmasını engellemek içindir. İçerde bulunan şahısların camiye gelmesine engel olunmadıkça, "izn-i am" şartı ihlal edilmiş olmaz.

Aynı gerekçe, fabrikalar, cezaevleri ve benzeri yerler için de geçerlidir ve cuma namazları kılınır.