Camide çocukların oyun oynaması caiz midir?

Soru Detayı

Bizim camimizin bodrum katında camimize okumaya gelen veya namaza gelen talebelerimiz bodrum katında (kullanılmıyor, malzeme konuluyor.) Halıların üstünde maç yapıyor.
1. Bizim onlara izin vermemiz caiz mi?
2. Onlara teşvik olsun diye toplarını almak caiz mi?
3. Büyükler olarak, onlarla beraber bizim de oynamamız caiz mi?
4. Caiz ise bu konuda çocuklara ve bize kızan cemaate tavrımız ne olmalı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Çocukları camiye alıştırmak, camiyi ve cemaati sevdirmek elbette gereklidir; ancak camiyi temiz tutmak, orada ibadet yapanların huzurlarını bozmamak da gereklidir.

Caminin uygun yerinde veya müsaitse bahçesinde, cemaatle namaz kılınmayan zamanlarda çocuklar uygun oyunlar oynayabilirler. Onları teşvik için büyükler de yine kendilerine uygun düşecek oyunlara katılabilirler.

Ama tekrar ediyoruz, camiyi ve avlusunu kirletmemek, cemaatin huzurunu bozmamak da şarttır.

Bazı müminler çocuklarını vakit veya cuma namazına getiriyorlar, cemaatle namaz başlayınca çocuk konuşuyor, bağırıp çağırıyor, saflar arasında dolaşıyor; bu da cemaatin huzurunu bozuyor.

Eğer çocuk babasının yanında cemaate uyuyorsa ne ala, yazdıklarımızı yapıyorsa cemaate getirmemek gerekir.