Camiye girerken nelere dikkat etmeliyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şüphesiz yer yüzündeki her bir camiye “Allah’ın Evi” denir. Bizler de bu evin misafirleriyiz. Camilere saygı duymalı ve adaplarına dikkat etmeliyiz. Onlardan bazıları şöyle özetlenebilir:

- Camiye girerken abdestli, temiz elbise ve çoraplarla girmeliyiz. Kokan elbise ve çoraplarla insanları rahatsız etmemeliyiz.

- Girerken sağ ayağımızla girmeli ve salavat-ı şerife okumalıyız.

- Camide boş bulduğumuz uygun bir yere oturmalıyız. İlerilere geçeceğiz diye cemaati rahatsız etmemeliyiz,

- Vaaz ediliyor veya Kur'an-ı Kerim okunuyorsa, edep ve saygıyla dinlemeliyiz.

- Camilere soğan, sarımsak kokan yiyecekler yiyerek gidip cemaati rahatsız etmemeliyiz.

- Çıkarken de sol ayağımızı önden atarak çıkmalıyız.