Müezzinin, müezzinlikte tek başına imama uymasının hükmü nedir?

Soru Detayı

- Müezzin Cuma veya diğer namazlarda arkada müezzinlikte tek başına, imama uyarak namaz kılmasının hükmü nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cemaatle kılınan namazlarda, cemaatin dağınık olarak durmaları değil, saf tutmaları gerekir.

Namazda safların düzgün olması, safta bulunanların sık durması ve arada boşluk bırakılmaması gerekir.

Safların tertibi ile ilgili bir hadiste Hz. Peygamber (asm) şöyle buyurur:

“Saflarınızı düzgün tutun, zira safların düzeltilmesi namazın kemalini sağlayan şartlardandır.” (Buhari, Ezan 132, 72, 74, 76; Müslim, Salat 124; Ebu Davud, Salat 94; Nesai, İmamet 27, 28, 30)

Cami içerisinde imam ile cemaat arasındaki mesafenin fazla olması, imama uymaya ve namazın geçerli olmasına engel değilse de mazeret olmadıkça bir kişinin saftan ayrı tek başına imama uyması mekruhtur.

Buna göre müezzinin saflardan ayrı durması uygun değildir (Kasani, Bedaiu’-Sanai’, 1/392, 512; el-Ceziri, Kitabu’l-Fıkh Ale’l-Mezahibi’l-Erbaa, s. 160)

Ancak mikrofon kullanma ihtiyacı gibi bir mazerete binaen müezzinlerin cami içindeki yerlerinden imama uymalarında bir sakınca yoktur.