Çalıştığı firmaya mal tedarik eden kimse verilen komisyonu alabilir mi?

Soru Detayı

- Eşim yurtdışı satınalma uzmanı olarak bir firmada çalışıyor.. kabartma etiket aldığı bir tedarikçi prensip olarak çalıştığı insanlara komisyon veriyormuş, eşime de teklif etmiş eşim gerekli indirimleri yaptırmış ve vereceği komisyonu da indirim yapmasını istedi..
- Tedarikçi indirim yapmayacağını ama komisyon vereceğini söyledi, yani eşim komisyon alsa da, almasada ürünü aynı fiyattan alacak ve bu fiyatı patronu onaylamış.. ve bu kalitede bu ürünü daha ucuza satan başka bir firma yok, yani eşim komisyon alsada almasada çalıştığı firmaya hiçbir zararı yok, bu komisyonu alması helalmidir?
- Ancak patronuna söyleyemiyor çünkü patronunun yanlış anlayacağından ve tüm ürünlerde komisyon için kalitesiz pahalı mal tercih edeceğini düşünmesinden korkuyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu komisyonu kendisi alıp kullanamaz; ancak alıp fakirlere bağışlayabilir.