Tarlaya götürülen işçinin yevmiyesinden alınan komisyon caiz midir?

Soru Detayı

- Dikkat edilmesi gereken konular var mıdır?
- Komisyonun peşin olması şart mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Komisyon, prensip olarak belli bir hizmetin karşılığında alınan bir ücrettir. Görünürde fiili bir çalışma yoksa da gerçekte önemli bir hizmet ifa ediliyor. Örneğin konumuzda, bir ÇAVUŞ'un, tarla sahibine işçi bulmasının önemi ortadadır. Bu alınan komisyon konusunda şu noktalara dikkat etmek gerekir:

a) Her şeyden önce, patron tarafından ücreti verilen komisyoncunun işçiden de bir ücret alması, patronun bilgisi dahilinde olmalıdır. Yoksa, bir nevi sahtekârlık olabilir.

b) Bu komisyon işi ilgili konuda yaygın bir teamül, bir örf olmalıdır. Yoksa, başkalarının yapmadığı bir işi yapmak bir nevi korsanlık olabilir.

c) Komisyoncu, işçiden alacağı komisyonu önceden belirlemeli ve söylemelidir. Başta söylenmeden alınan bir komisyon caiz değildir.

d) Şartlarına uygun olduğu için caiz görülen bir komisyonun doğrudan peşin olarak alınması ile taksitle veya yevmiyesinden kesilmesi arasında bir fark yoktur...