Müslüman olmayan bir ülkeden işsizlik ücreti alabilir miyiz?

Soru Detayı

- 10 yıldır İsviçre oturuyorum 2 yıldır işsizim fabrika isten çıkardı ve 2 yıldır bana işsizlik ücreti veriyor. Fabrikada çalıştığım zamanda aldığım ücretin %75’ini veriyor.
- Dinen benim Müslüman olmayan bir ülkedeki bu kişilerden geçimimi sağlamam uygun mu?
- Devletin buradaki işsizlik ücreti Türkiye’deki gibi değil 6 ayla sınırlı değil. İş bulmada devlet kontrolünde onların istediği işte çalışabiliyoruz sistemleri gereği. Ailemle birlikte fevkalade %75 aldığım işsizlik maaşı ile geçinebiliyorum çok rahatız.
- Dinen Müslüman olmayan bir ülke ve insanlarının kazancından aldığım işsizlik ücreti caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Müslüman olmayan bir ülkede zaruret veya İslam’a, İslam devletine ve ümmete hizmet gereği olma dışında yerleşip oturmak, oranın vatandaşlığına geçmek caiz değildir.

Oturmanın caiz olduğu durumlarda, o ülkenin kanunlarına göre hak edilen ücreti veya yardımı almakta bir sakınca yoktur.