Büyükbaş hayvanı kurban keserken, hissedarlardan birinin kurban niyeti olmazsa bu kurban geçersiz midir?

Soru Detayı

- Bunu kurbanı kestikten sonra öğrenirsek tekrar kurban kesmemiz gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ortak kesilen kurbanlarda, hissedarlardan her birinin kurbanlarını aynı maksat için kesmiş olmaları gerekmez. Bir kısmı udhiyye (kurban bayramında kesilen kurban) için, diğer bir kısmı ise adak kurbanı, akîka, nafile kurban olarak kurban kesmeye niyet edebilirler. Ancak hepsinin ibadet niyetiyle katılmış olmaları gerekir.

Bu nedenle ibadet niyeti taşımadığı bilinen kişilerle, aynı büyükbaş kurbanlığa bile bile ortak olmak caiz değildir. Ancak insanın niyeti kalbe ait bir meseledir. Bir insanın niyetini tam manasıyla bilmemiz mümkün değildir.

O nedenle zahire / eldeki verilere göre hareket eder, sonradan farklı amaçlarla kurbana iştirak ettiği ortaya çıkan ortağın durumunu dikkate almaz ve kurbanımızın geçerli olduğuna inanırız.

Zira bizim niyetimiz Allah rızasıdır. Bu durumdaki birinin tekrar kurban kesmesi gerekmez.