Buğdayın cennetten geldiği doğru mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Buğdayın cennetten geldiğine dair sahih bir hadis rivayeti bulamadık.

Zayıf bazı rivayetler ise şöyledir:

Hz. Âdem yeryüzüne indirilirken Allah’ın emriyle beraberinde otuz çeşit bitkiyi de getirmiştir. Bunlardan on tanesi kabuklu, on tanesi çekirdekli on tanesi de hem kabuksuz hem çekirdeksizdi.

Kabuklular şunlardır: Ceviz, fındık, fıstık, haşhaş, nar, muz, badem, kestane, at kestanesi ve Hindistan cevizi.

Çekirdekli olanları da şunlardır: Şeftali, hurma, hünnab, şahlue, erik, gambira, sedir ağacının meyvesi, alıç ve akgünlük.

Hem kabuksuz hem çekirdeksiz olanlar ise şunlardır: Elma, portakal, üzüm, dut, incir, hıyar, kavun, armut, ağaç kavunu, harnup.

Hz. Âdem ile birlikte çıkarılan nesneler arasında bir kese buğday olduğu da söylenmiştir. Bir rivayete göre de Hz. Âdem acıktıktan sonra buğday, Allah tarafından Cebrail vasıtasıyla gönderilmiştir.(Taberi, Milletler ve Hükümdarlar Tarihi, 1/163-164; Salebi, Arais, s. 40; Mesudi, Ahbaru’z-Zaman, s.73.)

Bu buğdayın nasıl öğütüleceği ve nasıl pişirileceğinin de Cebrail tarafından öğretildiği, ayrıca demirin topraktan nasıl çıkarılacağı, nasıl işleneceği gibi hususların da ona öğretildiği gelen rivayetler arasındadır.(Taberi, Tarih-i Taberi, 1/96-97)