Adem unuttu, bu yüzden nesli de unuttu, anlamındaki hadisi açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Adem unuttu, bu yüzden nesli de unuttu." anlamındaki hadisin tamamının tercümesi şöyledir:

“Âdem unuttu, nesli de unuttu. Âdem hata etti (günah işledi), nesli de hata etti (günah işledi)." Bu hadisi Tirmizi ve Hâkim rivayet etmiştir. Hadis sahihtir. (bk. Kenzu’l-Ummal, h. no: 15122)

Bu hadiste şuna dikkat çekiliyor: Neslin bazı özellikleri genetik olarak babalarından geliyor. Allah, şeytanın kendisine düşman olduğunu onun sözlerine güvenmemesini Hz. Âdem’e tavsiye ettiği hâlde, o bunu unuttu ve şeytanın telkinlerine kapılarak cennetteki ağaçtan yedi ve dünyaya sürgün edildi. Onun çocuklarının da “Elestu” bezminde cenab-ı hakkın: “Ben Rabbiniz değil miyim?” sorusuna hepsi “Evet!..” diye cevap vermelerine rağmen, onların birçoğu dünya hayatında bunu unutup sapık yollara düşmüşlerdir.

Hadiste, insanların -soy olarak- unutkan olduklarına dikkat çekilmiş ve daha uyanık davranmalarının gereğine işaret edilmiştir.

Trafik yolunda hafif bir dikkatsizlik, az bir unutkanlık, hafif bir gaflet, bir uyuklama telafisi mümkün olmayan zarar sebep olduğu gibi, ahiret yolcusu olan insanların da bu yolda bir trafik kazası yapmaları dünya ve ahiret hayatının sönmesi anlamına gelebilir..

Buna göre, unutkan ve gafil olan insanoğlunun hata etmemesi için sürekli Allah’a yalvarması, ondan yardım talep etmesi gerekir. Bu da ancak ibadetle olur.

Hz. Âdem’in unuttuğu ahit, şu ayette belirtilmiştir:

“Doğrusu Biz daha önce Âdem’e de vahiy ve emir vermiştik, ne var ki o ahdi unuttu, onda bir azim bulamadık.” (Tâhâ, 20/115)

Burada kastedilen ahit, Tâhâ suresinde yer alan,

 “Biz de dedik ki: 'Âdem! İyi bil ki bu (şeytan), sana da eşine de tam bir düşmandır. Sakın sizi cennetten çıkarmasın, sonra perişan olur, helâke sürüklenirsin!'”

mealindeki ayette işaret edilen ilahî ikazdır. (Taberi, Razî,  ilgili ayetin tefsiri)