Bu kadar büyük kainatın yaratılmasının hikmeti nedir israf değil mi? İnsanın yaşaması için güneş sisteminin olması yeterdi herhalde...

Soru Detayı
Kainat sınırsız değil, ama insan aklının alamayacağı kadar büyük. Milyarlarca galaksi var, bir o kadar yıldız var. İnsanın yaşaması için güneş sisteminin olması yeterdi herhalde... Bu kadar büyük bir kainatın yaratılmasının hikmeti nedir ve israf değil mi?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kainatta yalnızca insan ve cinler değil melekler ve ruhaniler de yaşamaktadır. Kainatta boşluk yoktur. Her yerde kendine has ibadet eden mahluklar bulunmaktadır.

Her bir gezegenin yıldızın da kendine has bir ibadeti vardır, onlar da Allah'ı tesbih etmektedirler.

Allah'ın esmasının sonsuz tecellilerine bu derece büyük kainatın olması israf değildir.