Bu hayata gelme nedenimiz tam olarak nedir?

Soru Detayı

- Nefsimizi terbiye etmek midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayata gelme nedenimiz Allah’ı tanımak, ona kulluk etmektir. Zariyat suresinin 56. ayeti bunu göstermektedir.

İnsan kompleks bir varlıktır. Allah’ı tanıması ve ona kulluk etmesi için kendisine tevdi edilen pek çok donanımıyla hakiki insan olma yolunda iman ilmiyle küfür cehaletini, ahlak ilmiyle nefsin cehaletini gidermekle görevlidir.

Bu görevler arasında, nefsin terbiyesi olduğu gibi, aklın ve kalbin terbiyesi de vardır. Çünkü insan bütün donanımlarıyla insandır.