Bizi alıkoyan şey ayeti ne demektir?

Soru Detayı

“Bizi mucizeler göndermekten alıkoyan şey, öncekilerin bunları yalanlamış olmasıdır. Nitekim Semud kavmine, açık bir mucize olmak üzere (olağanüstü özelliklere sahip) deveyi vermiştik, ama (inanmayıp) ona kötülük yaptılar. Oysa biz mucizeleri yalnızca korkutup uyarmak için göndeririz.” (İsra 59)
- Bu ayette sanki Allah (sümme hâşâ) “bizi alıkoyan şey” diyerek bunu sonradan tecrübe etmiş gibi ifade var.
- Allah mutlak ilmiyle her şeyi bilir, ama burada sanki önceki milletlerden bir tecrübe etmiş de bundan dolayı böyle mucizeler vermemiş gibi bir mana akla geliyor.
- Bu durumu bir izah edebilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur'an Arap lisanıyla inmiştir. Allah’ın muhatapları ise insandır. Şu halde, Kur'an’ın ifade tarzı, hem Arap dili kurallarına uygun hem de insanların konuşmalarına mutabık olması, belağatın gereğidir.

Buna göre, Allah sonsuz ilmiyle elbette her şeyi / geçmiş ve geleceği bir anda bilir. Fakat insanların üslubuna uygun bir tarzı seçmesi, “tenezzülat-ı ilahiyye” yani Allah’ın tenezzül buyurup konuşmasını insanın anlayacağı şekilde ayarlaması kuralına göredir.

Bu husus, Allah’ın -haşa- tecrübe ile öğrendiğine değil, insanların önem verdiği ve hatırlatılması gereken beşerî bir tecrübeye işarettir.