Bir şeyin olmasını çok isteyince o olmaz diyorlar, bu doğru mudur? Hırs sebeb-i hasaret midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu istenilen şeye göre değişir. Mesela "Hayırda zahmet vardır." sözü de hayırlı şeylerin zor elde edilebileceğini, sebat ve devamla hayırda ısrar edilebileceği ifade ediliyor. Ancak dünyevi hususlarda kanunlara riayet etmek gerekir. Bu yüzden "Hırs sebebi hasarettir." denilmiş. Yani fazla hırs göstermekten dolayı sabırsız davranıp kanunlara riayet edilmezse başarısız olunur.

Sonuçta bu sözün hangi makamda söylendiği önemlidir.