Bir Müslümanın cenazesi Hristiyan mezarlığına defnedilebilir mi?

Soru Detayı
Bizler USA 'da Müslümanların çok olmadığı bir yerde yaşıyoruz. Burda ölülerimizi sadece kendimize ait olan mezarlıklar gömmek gibi bir şansımız yok. Burada halihazırda Ehl-i kitap insanların olduğu ölülerin yanına gömüyoruz. Buradaki (USA) mezarlıklarda aldığımız yerlere cenazelerimizi defnetmek durumundayız. Bu konuda (mezarlık yeri) tavrımız ve hareketimiz ne olmalıdır?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dinî örfte ve uygulamada, bir kimse vefat ettiğinde, kendi mensup olduğu dinden, daha önce vefat eden kişilerin defnedildiği kabristana defnedilir.

Tarih boyu Müslüman mezarlıkları, büyük bir itina ile Hristiyan ve Yahudi mezarlıklarından ayrı mekanlarda oluşturulmuştur.

İslâm Dininin, ölülerin techiz, tekfin ve defin işlemlerinde, kabir ziyareti, okuma ve dua usüllerinde kendine has uygulamaları vardır. Bunlar Müslüman halkımızın öz kültürü olmuştur. Kültür erezyonu, kimlik kaybı bir millet için sakıncalı sonuçlar doğurabilir.

Bu bakımdan, Müslüman mezarlığının gayri müslim mezarlığı ile parselleri aynı olan bir mekanda bulunmasında bir sakınca yoksa da, aynı mekanda karışık olarak defnedilmesi uygun değildir.

Bu nedenle, yurt dışında yaşayan Müslümanlar, mutlaka kendi mezarlıklarını oluşturup cenazelerini orada defnetmenin yollarını aramalıdırlar. Bunun mümkün olmaması halinde, cenaze başka bir yere de nakledilemiyorsa, Hristiyanlara ait kabristanın ayrı bir köşesine defnedilebilir.