Bir Müslümanı gayri müslimlerin mezarlığına tabutla gömmek caiz midir?

Soru Detayı

- Kişi yurt dışında yaşayıp orada öldüğü zaman bazı problemler yaşanıyor.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ölüyü kabrinde sağ omuzu üzerine yatırıp yüzünü kıbleye çevirmek vacib yahut vacib derecesinde müekked sünnettir.(İbn Abidin)

Yanlışlıkla ölünün yüzü kıbleden başka tarafa gelecek şekilde konmuş olsa yahut sol omuzunun üzerine ya da sırt üstü yatırılmış olsa veya başı ayaklarının yerine konulmuş olsa, üzerine toprak dökülmeden önce durum farkedilirse -kerpiç ve tahtalar dizilmiş olsa bile sökülerek- düzeltilir. Üzerine toprak döküldükten sonra artık mezar açılmaz. Çünkü ölüyü kıbleye çevirmek sünnet, mezarı açmak ise haramdır.(İbn Abidin)

Bir Müslümanın cenazesi Hristiyan mezarlığına defnedilebilir mi?

Cenazenin tabutla gömülmesine dinimizin bakışı nasıldır?