Teneşir olayının dayanağı Hristiyanlık mı?

Soru Detayı

- Bir misyoner tarafından yazıldığı görülen kitapta Müslümanların Hristiyan adetleri ile yaşamalarını sağlamaktan bahsedilirken, teneşirden de bahis geçmektedir.
- Bu adetin İslamiyet ile vech-i tevfiki nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle ifade edelim ki, İslam dininde olan bir hakikatin, başka dinlerde de olması, İslam Dininin bu uygulamayı oradan aldığı anlamına gelmez. Zira bütün semavi dinlerin kaynağı vahiydir. Örneğin, erkek çocukların sünnet olması konusu Yahudilikte de vardır. Demek ki, İslam, bu sünnet olayını Yahudilikten almış değil, aksine ikisi de vahye dayanıyor demektir.

Şu halde eğer teneşir ile ilgili geçmiş milletlerde bir uygulama varsa, bu durum her ikisinin de vahye dayandığını gösterir.

Bu kısa bilgiden sonra soruda geçen konuya gelince:

Teneşir, ölülerin yıkanması için yapılmış, sedire benzer yüksekçe bir tahta masadır. İslam’da teneşir üstüne konulan ölü yıkanır, gusül abdesti aldırılır.

Abdest ve gusül abdesti Hristiyanlıkta olmadığına göre, teneşir konusunu onlarla bağdaştırmanın bir manası yoktur.

Bununla beraber, kaynaklarda bu bilginin doğruluğunu gösteren bir ifadeye de rastlayamadık.

Ayrıca, Vatikan, ölülerin yakılmasıyla ilgili kurallarını netleştiren bir talimatname yayımladı. Talimatnameye göre, Hristiyanlıkta ölülerin yakılmasında herhangi bir sakınca yok, ancak küllerin etrafa saçılmaması gerekiyor.

Demek ki, Hristiyanların önemli bir kesiminde yıkanma yanında ölünün yakılması da söz konusudur. Bu durumda zaten teneşir diye bir şey söz konusu olmaz.