Bir köyde, yavru köpekleri doğar doğmaz feci bir şekilde öldürüyorlar, bu caiz midir?

Soru Detayı

Anlatacağım olaydan dehşete kapıldığım için, duyduğum anda bu suali sormak icab etti. Hocam bir köyde küçük baş hayvancılğı yapılmakta, dolayısı ile çoban köpekleri de yaygın, lakin bu köpeklerin kısırlaştırılması sürekli olmadığı için (Veterinerlerin dediğine göre, ancak dört aydan dört aya kadar oluyormuş, her hamile kalan köpek senede yimi ile otuz yavru doğuruyor) bunların anası koyun-davar peşinde olacağından yavrularına bakamaz diye, doğar doğmaz gözleri açılmadan tüm yavrularını satırla kafalarını kesiyorlar. Kimi de çuvala koyup ırmağa atmaktalar. Köylünün yaptığı bu kendinlerince "anası bakamaz" diye böyle kökten çözüm bulmuşlar. Yavrunun gözü açılırsa, kendilerince günah oluyormuş.

- Hocam dinimize göre hükmü nedir? Köylüler ne yapmalı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Köpek yavrularının kafalarını kesmek de ırmağa atıp boğmak da caiz değildir.

Dişi köpekleri başka yerlere göndersinler, yalnız erkek köpek beslesinler.