"Bir kişinin bile namazı kabul oluyorsa, tüm cemaatin namazı kabul olur." anlamında bir hadis var mıdır?

Soru Detayı

"Cemaatle Namaz kılarken bir kişinin bile namazı kabul oluyorsa tüm cemaatin namazı kabul olur."
- Bu ifade dogru mudur; böyle bir hadis var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Böyle bir bilgiye rastlayamadık. Bu ifade cemaatle namaz kılmanın önemini bildiren ve cemaat birbirine bağlı olduğu için birinin namazının kabulünden dolayı diğerlerinin de kabul edilebileceğine dair bir temennidir.

- İslam dininde prensip olarak “şahsi sorumluluk” esas olduğu için, her ferdin kendi yaptıklarından sorumlu olmasını gerektirir.

- Bununla beraber, Allah’ın sonsuz rahmetinden cemaatteki bazı salih kimselerin namazı hürmetine diğerlerinkini de kabul etmesi umulur.

- Nitekim zayıf bir hadis rivayetinde şu manadaki ifadelere yer verilmiştir:

“Allah bir topluluğu affettiği zaman, onlardan olmadığı halde aralarında bulunan bir kimseyi affetmemekten haya eder.” (bk. Kenzu’l-Ummal, h. no:24733; cami,u’l-Ahadis, h.no: 7258)

- Diğer bir rivayet te şöyledir:

“Bir kimse cemaatle namaz kılıp da bir ihtiyacı için dua ettiğinde, Allah onun ihtiyacını yerine getirmeden eli boş dönmesinden haya eder.” (bk. Kenzu’l-Ummal, h. no:20243)

- Bu iki rivayette yer alan ifadelerde genel olarak Müslüman cemaatle birlikte olmanın önemine işaret edilmiş ve onların yüzü suyu hürmetine hakketmeyen kimseyi de affedeceği bildirilmiştir.

- Cemaatin feyiz ve faziletinden cemaatte bulunan bütün müminler istifade eder. Aynı cemaatte bulunan Allah’ın makbul saydığı kullar hürmetine diğer fertlerin de Allah’ın rızasına ermeleri Allah’ın rahmetinden uzak değildir. Cenâb-ı Hak, kendi rızası için bir araya gelen kullarını topyekûn bağışladığında; bu mağfiretten o esnada cemaatte bulunan bütün müminler hissedar olurlar.