Yanında kırbaç taşıyan kırbaçlı sahabeler var mıydı, varsa niye taşırlardı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soruda işaret edilen bir bilgiye rastlayamadık.

Ahmed b. Hanbel, Taberanî ve Hakim’in rivayet ettiği bir hadiste -meal olarak- şu ifadelere yer verilmiştir:

“Ahir zamanda bu ümmet içerisinde öyle kimseler olur ki, beraberlerinde öküzün kuyruğuna benzeyen kırbaçlar vardır. Allah’ın öfkesinde sabahlar, gazabında akşamlarlar.” (Zevaid, 5/234; Kenzu’l-Ummal, h. No: 14960).

Benzer bir ifadeyi Müslim’de de (Cennet, 52) görmek mümkündür.

Bu gibi hadis-i şeriflere bakılırsa, idareci olmak, kendini korumak ve hayvanları sevketmek gibi bir ihtiyaç dışında, sahabenin kırbaç taşıması çok  makul görülmemektedir.