"Bence, bana göre diyerek Kuran'ı açıklarsa, cehennemdeki yerine hazırlansın." diye bir hadis var mıdır?

Soru Detayı

"Bir kimse ilmi olmadan 'bence, bana göre' diyerek kendi aklına göre Kuran'ı açıklarsa, İslam'ıı anlatırsa, cehennemdeki yerine hazırlansın." diye bir hadis var mıdır?
- Kur'an'ı tefsir etmek için gerekli olan şeylerin neler olduğunu açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ayetlerin tefsirlerini, hadislerin şerhlerini ve müçtehitlerin açıklamalarını hiç dikkate almadan, hevâ ve hevesine, hatta kişinin kendi arzusuna göre Kur'an’ı tefsir etmeyi ve hadisleri şerh etmeyi yasaklayan rivayetler vardır:

Bu rivayetlerden bazılarını görmek için tıklayınız:

"Bir kimse ilmi olmadan 'bence, bana göre' diyerek kendi aklına göre Kur'an'ı açıklarsa, İslam'ı anlatırsa, cehennemdeki yerine hazırlansın." hadisini nasıl anlamalıyız?