Hayırlı cumalar demek size cennet kapısını aralayacaktır, sözü hadis mi?

Soru Detayı

- Bazı kimseler, ha bire enteresan mesajlar göndereyim diye hadis uydurur oldu. Örneğin, bu aralar aşağıdaki gibi bir mesaj dolaşmaya başladı:
“Sevgili Peygamberimiz bir CUMA günü ashabıyla sohbet ederken buyurdular ki 'Cuma günü sevdiklerinizi unutmamak için hayırlı cumalar demek size cennet kapısını aralayacaktır.' cennetin kapısını biraz daha aralamak ve Efendimiz'in bir sünnetini daha ihya etmek dileği ile hayırlı cumalar.”
- Bu mesajda geçen rivayet doğru mu?
- Bu tür mesaj atanlara ne dersiniz ve kendilerine bu türden mesaj gelenler ne yapmalı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cuma ile ilgili bu bilginin doğru olduğunu düşünmüyoruz. Sahih kaynaklarda geçmediği gibi, İslam’ın ruhuna da uymamaktadır.

Anlaşılıyor ki, bir Siyonist el bu uydurmalarla Müslümanları oyalamak istiyor; asıl mühim meselelerden uzaklaştırmak istiyor; belki de aldatmanın verdiği sevinçle kıs kıs gülüyordur.

Bu tür mesaj gönderecek kimseler, eğer hadis ilave edeceklerse, mutlaka kaynağını açıkça belirtmelidir, kaynağı varsa o kaynağının doğru olup olmadığını araştırmalı veya bilen birisine sormalıdır.

Kendilerine bu türden mesaj gelenler ise, sorudaki mesajda olduğu gibi, eğer kaynağı verilmemişse, bu mesajı gönderene kaynağını sormalı, kaynağı olmayan bilgileri asla göndermemesi gerektiğini nazik bir dil ile hatırlatmalıdır. Eğer kaynağı verilmişse, o kaynağın doğru olup olmadığını araştırmalı veya bilen birisine sormalıdır.

Yoksa -Allah korusun- Peygamber Efendimiz (asm)'e ait olmayan bir sözü, Peygamberimizin hadisi olarak gönderenler ve hiç araştırmadan bu mesajları yayanlar, şu hadisin tehdidine uğramaktan korkmalıdırlar:

"Her kim benim adıma yalan söylerse, cehennemdeki yerine hazırlansın." (Buharî, İlim 38, Cenâiz 33, Enbiyâ 50, Edeb 109; Müslim Zühd 72; Ebü Dâvud, İlm 4)