Namaz kılmayı terk eden kişiler öldürülebilir sözü hadis mi?

Soru Detayı

- Namaz kılmayan öldürülür mü?
“Namaz kılmayı terk eden kişiler öldürülebilir.” (Ebu Davud)
- Ebu Davud’un böyle bir hadisi var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayır, namaz kılmayan günahkar olur, ancak öldürülmez.

Ayrıca, Ebu Davud’da böyle bir hadis de yoktur. Ebu Davud’da geçen rivayet şöyledir:

Hz. Ebu Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalatu vesselâma el ve ayaklarına kına yakmış bir muhannes (kendini kadınlara benzeten erkek) getirdiler.

"Bunu niye getirdiniz, nesi var?" diye sordu.

"Kendisini kadınlara benzetmiştir!" dediler.

Bunun üzerine Efendimiz (asm) emretti ve Nakî denile yere sürgün edildi.

"Ey Allah'ın Resulü, onu öldürmeyelim mi?" diye soranlara şöyle buyurdu:

“ إنِّى نُهيتُ عَنْ قَتْلِ المُصَلِّينَ" Hayır, ben namaz kılanları öldürmekten men edildim." (Ebu Davud, Edeb 61/4928)

"Namaz kılanları öldürmekten men edildim" cümlesi, müminleri öldürmekten men edildim demektir. Müminin en mümtaz vasfı namaz olması sebebiyle namaz kılan "musallî" kelimesiyle zikri uygun görülmüştür.

Hz. Peygamber (asm) irtidad, kısas, yol kesme ve isyan durumu gibi had cezalarına giren belli haller dışında mümine ölüm cezası vermeyi reddeder. (bk. İbrahim Canan, Kütüb-i Sitte Tercüme ve Şerhi, Akçağ Yayınları: 7/490)

Muhtemelen bazı kimseler, bu hadisin mefhumu muhalifini yani zıt anlamını düşünerek, “Namaz kılan öldürülmezse, demek ki namaz kılmayan öldürülür.” şeklinde hadisin aslı ile bir ilgisi olmayan bir hüküm çıkarmış olabilirler. Nitekim birçok yerde aynı iftira geçmekte hemen arakasına da “Ebu Davud” ifadesi yazılarak yayınlanmaktadır.

Bu şekilde bir hüküm çıkarmak ve bunu da hadis diye uydurmak büyük bir iftira olur.

Bu tür iftiracılara sadece şu hadisi hatırlatmakla yetinelim:

“Her kim benim adıma yalan söylerse cehennemdeki yerine hazırlansın." (Buhari, İlm 38, Cenaiz 33, Enbiya 50, Edeb 109; Müslim, Zühd 72)

Bu nedenle Müslüman dikkatli olmalı ve bu tür iftiracıların tuzaklarına düşmemek için, ayet veya hadis diye duyduğu veya gördüğü bilgilerin mutlaka aslını araştırmalı veya bilenlere sormalıdır.

Bu açıdan soruyu gönderip aslını öğrenmek isteyen kardeşimizi tebrik ederiz.