Bir hayvanı diğer bir hayvanın şerrinden kurtarmanın hükmü nedir?

Soru Detayı

- Örneğin, örümcek ağında çırpınan bir karıncayı kurtarmak karıncaya mı bir iyiliktir, yoksa örümceğin rızkına mı mani olmaktır?
- Yüce dinimiz İslam'ın bu konuya bakışı nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayvanların da insanlar gibi beslenmeye ihtiyaçları vardır.

Normal olarak avlanıp muhtaç oldukları gıdayı sağlamalarına engel olmak gerekmez.

Eğer engel olmak gerekseydi, insanlar yesin diye kasapların elinde can veren hayvanları, balıkçıların tuttuğu balıkları… onların elinden kurtarmak gerekirdi; halbuki İslam’da bunlar mubahtır.